MŚ 2022 w piłce nożnej. Ciekawostki o Mundialu w Katarze

MŚ 2022 w piłce nożnej. Ciekawostki o Mundialu w Katarze

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczną się niedługo. Odbędą się one w okresie od 20 listopada do 18 grudnia 2022 roku. Pewne kontrowersje wzbudza już samo miejsce organizacji zawodów, czyli państwo islamskie – po raz pierwszy Bliski Wschód jest miejscem organizacji mistrzostw świata. Pod pewnymi względami jest to wyjątkowy mundial. Jakie cechy odróżniają Mistrzostwa Świata w 2022 roku od zawodów organizowanych w latach poprzednich? 

MŚ 2022 w piłce nożnej. Ciekawostki o Mundialu w Katarze

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – Katar 2022

Różne względy sprawiają, że katarskie XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku są wyjątkowe. Dlaczego? Oto niektóre powody:

 • liczba drużyn,
 • kontrowersje wokół Kataru,
 • czas rozgrywek,
 • nagrody dla drużyn,

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 – liczba drużyn

Światowe mistrzostwa w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku, to ostatnie mistrzostwa, w których zmagać się będą trzydzieści dwie drużyny podzielone na osiem grup (od grupy A do grupy H). Są to zespoły z takich państw jak między innymi: Polska, Brazylia, Argentyna, Stany Zjednoczone, Argentyna, Chorwacja, Holandia, Dania, Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria oraz Korea Południowa… oraz oczywiście Katar.

Większość spośród 32 narodowych reprezentacji piłkarskich po raz ostatni wzięła udział w Mundialu w 2018 roku (24 zespoły, w tym między innymi Belgia, Polska, Portugalia), a niektóre w 2014 roku (5 drużyn, w tym na przykład Stany Zjednoczone oraz Ekwador). Na uwagę zasługują takie reprezentacje jak:

 • Katar (drużyna tego państwa zagra na mundialu po raz pierwszy w historii),
 • Walia (ostatni występ na mundialu w… 1958 roku),
 • Kanada (ostatni występ w 1986 roku).

Zgodnie z podjętą decyzją na następnym mundialu – tzn. tym, który odbędzie się w 2026 roku – wystąpi 48 państw.

Kontrowersje wokół Kataru – państwa organizującego mundial

Już kilka lat temu obecne były kontrowersje, które mogły uniemożliwić temu państwu wystąpienie w charakterze organizatora mistrzostw świata w piłce nożnej. Dlaczego? Jednym z krytycznych momentów był 2017 rok, w którym to niektóre państwa arabskie (w tym m.in. Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen), zażądały od FIFA zastąpienie Kataru. Powodem było oskarżenie o wspieranie przez Katar światowego terroryzmu. Dążenia te nie zostały jednak zaspokojone.

Czas rozgrywek

Tradycyjnie zawody mundialowe odbywają się w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec). Tym razem na przeszkodzie stanął jednak klimat Kataru – wysokie temperatury uniemożliwiłyby piłkarzom toczenie zażartej rozgrywki. To właśnie dlatego zdecydowano się na przesunięcie mistrzostw na chłodniejsze miesiące, tzn. przełom listopada i grudnia.

Nagrody dla drużyn

Już za sam udział w tak renomowanym wydarzeniu świata piłkarskiego drużyny poszczególnych państw mogą liczyć na sowite nagrody. Najniższa, podstawowa stawka wynosi „zaledwie” … 12 milionów dolarów. Kolejne szczeble są jeszcze wyższe. Są one następujące:

 • udział w ćwierćfinałach: 18 milionów dolarów,
 • zajęcie czwartego miejsca: 25 milionów dolarów,
 • trzecie i drugie miejsce to odpowiednio: 30 oraz 40 milionów dolarów,
 • zwycięska drużyna: 40 milionów dolarów.

Na kogo obstawiają bukmacherzy?

Co ciekawe, już teraz najwięksi bukmacherzy zgodnie obstawiają, drużyny których państw zostaną zwycięzcami Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022. Najczęściej wymienia się takie reprezentacje jak: angielska, brazylijska oraz francuska. Oczywiście, trzeba brać na poprawkę takie kwestie jak na przykład specyficzne warunki pogodowe w Katarze. Kto wie, być może zwycięzca okaże się… drużyna katarska? Wprawdzie jeszcze nigdy reprezentacja ta nie brała udziału w mundialu, ale to właśnie ten zespół jest najlepiej przygotowany, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne.

5 / 5. Ocen: 1