Przeskocz do treści

Primera Division

la liga

W kolejnym sezonie Primera Division ponownie wystąpi 20 zespołów, a po zakończeniu rozgrywek trzy najsłabsze drużyny, z najmniejszą liczbą punktów, zostaną zdegradowane do II ligi - Segunda Division. W nowym sezonie dojdzie do wielu zmian, w tym ta najgłośniejsza, związana z transferem Cristiano Ronaldo.

VAR w La Liga

Sezon 2017/2018 w La Liga był ostatnim, w którym sędziowie nie mogli korzystać w trakcie meczu z powtórek telewizyjnych. System VAR trafia bowiem do rozgrywek hiszpańskiej Primera Division już od sierpnia 2018 roku.
Przeciwnikiem wprowadzenia systemu powtórek telewizyjnych do La Liga był Javier Tabes, twierdząc, że jest on nieskuteczny i nie do końca sprawdzony. Hiszpańscy oficjele pod presją ze strony mediów, kibiców i klubów zmienili ostatecznie zdanie. VAR zagości zatem w La Liga od początku sezonu 2018/2019. Sędziowie będą mogli posiłkować się VAR-em w przypadku spornych decyzji, m.in. podyktowania rzutów karnych czy karania zawodników czerwonymi kartkami. Wprowadzenie systemu jest niezbędne, co doskonale pokazują choćby zakończone niedawno Mistrzostwa Świata, na których procent prawidłowo podjętych decyzji był wyższy niż bez pomocy VAR-u.

primera division

Sezon 2018/2019 w Primera Division

Rozgrywki w sezonie 2017/2018 w La Liga zakończyły się zwycięstwem FC Barcelona, a królem strzelców został Lionel Messi. Nowy sezon 2018/2019 rusza w sierpniu 2019 roku. Będzie to 88. edycja tych rozgrywek. Ostatni mecz zostanie rozegrany w maju 2019 roku.
Jak wspomnieliśmy, w rozgrywkach weźmie udział 20 zespołów. Awans w sezonie 2017/2018 z Segunda Division zapewniły sobie kluby Rayo Vallecano, SD Huesca i Real Valladolid.

Hiszpania w szoku po transferze Ronaldo

To, że Cristiano Ronaldo może opuścić Real Madryt, mogło być oczywiste już po finale Ligi Mistrzów, gdzie sam piłkarz zadeklarował, że to koniec jego przygody z „królewskimi”. Trudno było się jednak spodziewać, że trafi on do Juventusu Turyn. Mówiło się m.in. o PSG czy Manchesterze United. Ronaldo jest już w Turynie, a cała transakcja kosztowała ponad 100 mln euro. Piłkarz ma zarabiać 30 mln euro rocznie.

Po odejściu Ronaldo, rozpoczęło się wielkie typowanie piłkarza, który zastąpi Portugalczyka. Pojawiają się różne nazwiska. Real sam zdementował, że stara się o transfer Neymara. Najbardziej oczekiwany jest angaż Kyliana Mbappe, jednak nie ma większych szans na takich ruch ze strony najszybszego piłkarza w historii. Realne za to wydaje się ściągnięcie Harry’ego Kane’a lub Edena Hazarda. Trudno jednak powiedzieć, jak duże pieniądze będzie musiał wyłożyć Real, żeby zatrudnić któregoś z wymienionych. Ponoć Hazard jest mocno zainteresowany transferem.