Automatyka w życiu codziennym – co można o niej powiedzieć?

Automatyka w życiu codziennym – co można o niej powiedzieć?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w dzisiejszych czasach niemalże w każdej chwili jesteśmy otoczeni automatami, bądź sprzętem automatycznym – dlatego też warto jest otworzyć się na taką sposobność – aby poznać świat otaczających cię automatów!

Automatyka w życiu codziennym – co można o niej powiedzieć?

Telefony

Jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowań automatyzacji były telefony – i to nie takie, jak nam się wydaje. Początkowo był to proste przełączniki mechaniczne do telefonów na kablu, których zadaniem było zdalne sterowanie klawiszami, wciskanymi przez użytkownika. Nowoczesne systemy central elektronicznych oparte są na wysoce zaawansowanych komputerach, które monitorują tysiące linii telefonicznych, określają linie wymagające naprawy, zapamiętują cyfry każdego wybieranego numeru telefonu czy wykonują wymagane połączenia.

Systemy te są również używane do naliczania czasu i rachunków oraz do przesyłania informacji rozliczeniowych i innych danych związanych z działalnością biznesową firmy telefonicznej. Oprócz różnych wymienionych funkcji, najnowszy system elektroniczny będzie również automatycznie przekierowywać połączenia na inne numery, oddzwaniać do użytkowników, gdy linia jest zajęta i wolna, a także zapewniać inne usługi klientom na podstawie wybranego kodu. Automatyzacja telefonii komórkowej to naprawdę ciekawy temat, ale przejdźmy dalej.

Czy wiedziałeś, że przez większość czasu lotu, samolotem steruje komputer?

Zastosowania automatyzacji często obejmują systemy rezerwacji linii lotniczych, autopiloty do samolotów są tu dobrym przykładem. Linie lotnicze używają komputerowych systemów do ciągłego monitorowania statusu wszystkich lotów. Dzięki tym systemom klienci na całym świecie mogą w ciągu kilku sekund uzyskać informacje o dostępności miejsc na dowolny lot. System rezerwacji porównuje prośbę o miejsce ze statusem każdego lotu, przydziela miejsca, gdy są dostępne, i automatycznie aktualizuje plik statusu rezerwacji. Dodatkowo jeszcze automatyczne systemy przez większość czasu w trakcie lotu kontrolują samolot – autopilot w większości przypadków jest wyłączony jedynie przy lądowaniu i starcie, ale ostatnio coraz częściej testuje się nowe systemy, które w pełni zastępują człowieka.

Branża rozrywkowa i usługowa

Branża usług również automatyzuje różne aplikacje, na przykład opiekę zdrowotną, automaty Total Casino, bankowość i inne usługi finansowe, czy administrację. Niektóre z tych systemów służą do wykonywania innych funkcji, takich jak zamawianie leków z aptek szpitalnych i dzwonienie do opiekunów. System zapewnia formalną dokumentację opieki nad pacjentem, a personel pielęgniarski może używać systemu do zgłaszania zmian. System komputerowy jest połączony z gabinetem szpitalnym, dzięki czemu na konto każdego pacjenta można wpłacać odpowiednie opłaty za świadczone usługi i leki. W przypadku branży usługowej oraz rozrywkowej, są to systemy, które pozwalają na przykład na szybki transfer środków, bądź też rozrywkę online.

5 / 5. Ocen: 1