Wyspy Owcze - wieczny outsider piłki nożnej i jego największe sukcesy

Wyspy Owcze – wieczny outsider piłki nożnej i jego największe sukcesy

Wyspy Owcze nikomu raczej nie kojarzą się z piłką nożną. Mimo wszystko, w tym kraju futbolowa drużyna narodowa działa od wielu lat. I chociaż ciągle czeka na jakiś większy triumf, miała w historii chwile z drobnymi sukcesami.

Wyspy Owcze - wieczny outsider piłki nożnej i jego największe sukcesy
Wyspy Owcze – wieczny outsider piłki nożnej i jego największe sukcesy

Jak Wyspy Owcze poznały piłkę nożną?

Izolacja wysp w północnym Atlantyku spowodowała, że piłka nożna na Wyspach Owczych rozwijała się bez większego wpływu zagranicy. Jednak w latach 70. zaczęły pojawiać się oznaki zorganizowanej piłki młodzieżowej, a wpływ zagraniczny zaczynał się wyraźnie odczuwać.

Radio, a później telewizja, połączyły Wyspy Owcze z resztą świata. Popularność telewizji satelitarnej w latach 80. wpłynęła na rozwój piłki nożnej na tym odległym archipelagu nordyckim.

Pod koniec lat 80. piłka nożna na Wyspach Owczych osiągnęła swój największy przełom. Wyspy Owcze stały się pełnoprawnym członkiem UEFA i FIFA.

Po tym wydarzeniu pojawiły się obawy, że piłka nożna na Wyspach Owczych nie jest gotowa, by zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie. Niektórzy obawiali się, że może to się skończyć upokorzeniem.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Zwycięstwo nad zawodowcami z Austrii

12 września 1990 roku Wyspy Owcze rozegrały pierwszy mecz eliminacji do Euro 92. Po kilku towarzyskich meczach z różnymi wynikami 33-letni islandzki trener Pall Guðlaugsson poprowadził 11 amatorów na boisko w szwedzkim Landskronie.

Ponieważ na Wyspach Owczych nie było certyfikowanego boiska z trawą, mecz przeniesiono do Szwecji. Nikt na Wyspach Owczych nie słyszał o Landskronie przed tym meczem. To miało się jednak wkrótce zmienić.

Przeciwnikiem była Austria, która niedawno grała na Mistrzostwach Świata 1990 we Włoszech. W austriackiej drużynie występowali tacy zawodnicy jak Toni Polster i Andreas Herzog.

To, co stało się potem, było jednym z największych sensacji w świecie piłki nożnej. Mieszkańcy Wysp Owczych zawsze będą pamiętać tę wrześniową noc 1990 roku, kiedy amatorzy z Wysp Owczych pokonali zawodową drużynę piłkarską z Austrii.

Po 61 minutach bezbramkowego meczu Torkil Nielsen strzelił najważniejszą bramkę dla piłki nożnej na Wyspach Owczych. Reprezentacja Wysp Owczych utrzymała prowadzenie i odniosła historyczne zwycięstwo 1-0.

To zwycięstwo było katalizatorem wszystkiego, co przyszło później. Zwycięstwo było tak niespodziewane, że następnego dnia zwolniono austriackiego trenera Josefa Hickersbergera. Cała populacja świętowała, a zawodnicy powitali się jak bohaterowie po powrocie na wyspy.

Doczekali się swojego piłkarskiego domu

Gospodarka Wysp Owczych ucierpiała na początku lat 90., ale reprezentacja narodowa była mile widziana jako odskocznia, gdy tysiące ludzi wyjeżdżały za granicę w poszukiwaniu pracy. Rok po słynnym zwycięstwie reprezentacja narodowa powtórzyła to osiągnięcie.

Remis 1-1 z Irlandią Północną na słynnym Windsor Park. Wyrównującego gola w drugiej połowie zdobył elektryk Kari Reynheim.

Reszta kampanii zakończyła się porażkami z Jugosławią, Austrią i Irlandią Północną. W kraju zbudowano nowe boisko w Toftir.

Svangaskarður miało stać się domowym boiskiem na wiele lat. Boisko piłkarskie leży na grzbiecie górskim na wyspie Eysturoy.

Sukcesy to tutaj głównie… remisy

W kampanii eliminacji do Euro 2000 Wyspy Owcze zaprezentowały się z dobrej strony w grupie bez innych outsiderów. Późne wyrównanie zapewniło remis przeciwko Szkocji w Toftir, a następnie remis przeciwko Bośni i Hercegowinie. Dwa gole Uni Arge zapewniły prowadzenie w drugiej połowie, ale niewykorzystany rzut karny sprawił, że mecz zakończył się remisem 2-2 po wspaniałej grze. Bezbramkowy remis z Litwą przyczynił się do zdobycia trzech punktów.

Eliminacje do Mistrzostw Świata 2002 rozpoczęły się od jednego z najbardziej znanych momentów w historii narodowej piłki nożnej na Wyspach Owczych. W Toftir Wyspy Owcze odrobiły dwubramkową stratę i zremisowały 2-2 w ostatnich minutach meczu. Wyrównującego gola zdobył lokalny zawodnik Øssur Hansen, który udowodnił swoje umiejętności jako znakomity wykonawca rzutów wolnych.

To była ostatnia kampania Allana Simonsena. Zakończyła się dwoma zwycięstwami przeciwko Luksemburgowi. W Luksemburgu wygrana 2-1, gdzie Christian Høgni Jacobsen, zastępca Todi Jonssona, strzelił obie bramki. Todi Jonsson doznał kontuzji i później zrezygnował z gry w reprezentacji narodowej z powodu problemów zdrowotnych, skupiając się na klubowej piłce nożnej. Później zagrał jeszcze kilka meczów dla reprezentacji narodowej.

Mecz u siebie przeciwko Luksemburgowi był jak mecz wodny. Boisko było niegrywalne, ale sędzia postanowił kontynuować grę. Rzut karny Jens Kristiana Hansena zapewnił zwycięstwo i nowy rekord siedmiu punktów w grupie eliminacyjnej.

Cud w Grecji

14 listopada 2014 roku, kilka tygodni po zakończeniu ligi narodowej, Wyspy Owcze pokonały Grecję 1-0. Joan Simun Edmundsson zdobył jedyną bramkę meczu w drugiej połowie. To drugie najważniejsze zwycięstwo dla Wysp Owczych. Ale było jeszcze lepiej latem 2015 roku.

Przy pełnym stadionie na Torsvøllur Wyspy Owcze prowadziły 2-0 dzięki golom energicznego pomocnika Hallura Hanssona i Brandura Hendrikssona Olsena – nowego bohatera – zanim Grecja strzeliła gola na 2-1 i zrobiła z tego nerwowy koniec. To zostało nazwane jednym z najdoskonalszych dni z pogodą, hałaśliwą publicznością pięciu tysięcy widzów i przekonującym widowiskiem dobrej piłki nożnej. To było przyjęcie, na które wszyscy czekali, z farerskimi flagami wszędzie.

Rekordowe 9 punktów na koncie

W eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018 reprezentacja Wysp Owczych ustanowiła nowy rekord dziewięciu punktów. Najbardziej imponujący punkt został zdobyty przeciwko Węgrom na Torsvøllur. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, ale drużyna gospodarzy miała przewagę w posiadaniu piłki i szansach.

Wynik ten został potwierdzony kolejnym imponującym występem na Łotwie. Wyspy Owcze wykorzystały rzut rożny w pierwszej połowie i zakończyły kontratak dwadzieścia minut przed końcem, aby pokonać Łotwę 2-0. Bramki zdobyli Rene Shaki Joensen i Joan Simun Edmundsson.

Dobry bieg wyników sprawił, że Wyspy Owcze były faworytem przeciwko Andorze, ale okazało się, że to były dwa bardzo zacięte spotkania. Irytujący bezbramkowy remis w Andorze i napięte zwycięstwo 1-0 na Torsvøllur. Gilli Rolantsson strzelił swoją pierwszą bramkę dla reprezentacji narodowej, pisząc historię, gdy Wyspy Owcze zdobyły rekordowe osiem punktów.

Kampanię zakończono bezbramkowym remisem z Łotwą na Torsvøllur. Dziewięć punktów!

Przypominamy, że już 7 września dojdzie do meczu Polska – Wyspy Owcze. Typy na ten pojedynek jednoznacznie wskazują na Biało-Czerwonych. Czy może dojść w tym pojedynku do jakiejś niespodzianki?

5 / 5. Ocen: 105