Czym jest esport i jak go obstawiać?

Czym jest esport i jak go obstawiać?

ESport staje się coraz bardziej popularny. Gdyby ktoś jeszcze kilkanaście lat temu powiedział, że osoby, które grają w gry, będą traktowane na równi z wylewającymi siódme poty na boiskach zawodnikami. A jednak. Nie tylko w niektórych krajach uznano ich już za pełnoprawnych sportowców, ale i zarabiają naprawdę sporawe pieniędzy. Typerom tymczasem doszła kolejna dyscyplina, którą mogą obstawiać.

Czym jest esport i jak go obstawiać?
Czym jest esport i jak go obstawiać?

Czy eSport i sporty wirtualne to jest to samo?

Bukmacherzy w tej kwestii stosują dość kiepskie nazewnictwo. ESport i sporty wirtualne to dwie zupełnie inne dziedziny, choć mogłoby się wydawać, że te drugie to również sporty rozgrywane przez komputerowych graczy. Nic bardziej mylnego. Przybliżmy sobie pokrótce definicje.

ESport to nic innego jak gry komputerowe. Wyświetlanymi na ekranie postaciami kierują siedzący przed ekranami żywi gracze. Muszą oni wykazywać się refleksem i zmysłem taktycznym, by osiągnąć zwycięstwo. Z tego powodu wiele osób traktuje eSport na równi z prawdziwymi sportami. Podobnie jak w przypadku takiej piłki nożnej, czy kolarstwa dojście do perfekcji wymaga wielu godzin praktyki każdego dnia.

sts bukmacher online bonus za darmo
Darmowy bonus 29 PLN na grę bez wpłaty. Kod promocyjny: BETONLINE

Sporty wirtualne natomiast to loteria. Wszystko sterowane jest przez komputer, który na podstawie procentowych szans określa, który cyfrowy zawodnik czy też drużyna wygra. Z prawdziwym sportem nie ma to totalnie nic wspólnego i, o ile jest coś innego do obstawiania, mało kto poleca typowanie. No, chyba że w formie zabawy, bo zarobić na tym pieniądze jest naprawdę trudno. Żadna analiza nie pomoże, gdyż wszystko określane jest po prostu w locie przez różnego rodzaju algorytmy.

Gdzie obstawiać eSport?

Jeszcze do niedawna eSport był na tyle niszowy, że znalezienie firmy przyjmującej zakłady graniczyło z cudem. Sytuacja ta jednak szybko uległa zmianie. Pojedynki w grach komputerowych znalazły sporo zwolenników śledzących każdy ważny turniej i to zwłaszcza wśród młodych osób, które też są głównymi klientami serwisów bukmacherskich. Firmy musiały więc pójść z duchem czasu i wprowadzić możliwość obstawiania eSportu, by zarobić jak najwięcej, przyciągając przy tym nowych klientów.

Podsumowując więc, obecnie dużo łatwiej jest znaleźć bukmachera, który przyjmuje zakłady na League of Legends czy też Counter Strike niż takiego, który nie ma eSportu w swojej ofercie. Oto bukmacherzy z bogatą ofertą na esport:

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Jak obstawiać eSport?

Obstawianie eSportu nie różni się za wiele od typowania pozostałych sportów. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią dyscyplinę, rynek i można już obstawiać. Oczywiście nie można przy tym zapominać o ABC bukmacherki! Typowanie „na pałę” to proszenie się o kłopoty, dlatego też przed podejściem do typowania eSportu należy zainteresować się daną dyscypliną na tyle, by móc swobodnie wykonać analizę. W przeciwnym razie typowanie nie będzie miało żadnego sensu. Osoby, które śledzą rozgrywki od dawna, nie powinny mieć większego problemu, ale nowi powinni zapoznać się z podstawowymi regułami kadżej gry, tak by wiedzieć, co akurat dzieje się na ekranie i na co warto patrzeć, wykonując analizę. Początki mogą być trudne, więc pokusiliśmy się o przygotowanie krótkiego poradnika opisującego najbardziej popularne eSporty.

Najpopularniejsze dyscypliny eSportowe – o co w tym chodzi?

Skoro dobrnęliście aż do tego momentu, zapewne interesujecie się obstawianiem eSportu. Osoby śledzące rozgrywki od dawna mogą sobie ten akapit odpuścić, resztę zapraszamy do wpisów prezentujących podstawowe zasady najpopularniejszych gier.

Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) zakłady bukmacherskie

Counter Strike: Global Offensive, znane także pod skrótem CS:GO to gra z gatunku FPS, czyli strzelanina z widokiem z pierwszej osoby. W rozgrywkach turniejowych dostępna jest rozgrywka, w której mierzą się ze sobą antyterroryści i terroryści. Zadaniem tych drugich jest podłożenie bomby w jednym z dwóch punktów i obrona jej przez kilkadziesiąt sekund, do momentu wybuchu. Antyterroryści natomiast muszą uniemożliwić przeciwnikom podłożenia bomby, lub w przypadku gdy do tego dojdzie, dokonać jej rozbrojenia. Rozgrywka kończy się także w momencie, gdy jedna z drużyn utraci wszystkich reprezentantów. 

Na początku każdej z rund, a może być ich 30 (+ ewentualnie 6 rund dogrywki) każdy z 10 graczy na mapie kupuje broń i ekwipunek. Drużyny podzielone są na 5-osobowe składy. Rozgrywka toczy się do momentu, gdy jedna z ekip wygra 16 rund. Oczywiście ekipy nie są przywiązane do jednej roli. Po 15 rundach następuje zmiana stron i terroryści wcielają się w antyterrorystów.

Do najpopularniejszych typów zakładów na CS:GO należą oczywiście zakłady na zwycięstwo danej drużyny. Często typuje się również to, czy mapa zakończy się poprzez eliminację zawodników, czy też wybuchnie bomba. Sporo graczy obstawia też zakłady na konkretnego zawodnika, w szczególności na ilość zabójstw.

League of Legends zakłady bukmacherskie

League of Legends, czyli LoL to jedna z najbardziej popularnych gier na świecie. Jej zasady są niezwykle proste, choć sama rozgrywka jest bogata w wiele niuansów, od których zależy ostateczne zwycięstwo. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny złożone z 5 graczy. Każdy z zawodników ma swoją rolę, od której zależy m.in. dobór postaci czy pozycja startowa. Początek meczu jest spokojny, gracze znajdują się na swoich liniach i zabijają małe stworki zwane minionami, by zdobyć jak największą ilość złota, za które mogą kupować przedmioty, by się wzmacniać. W miarę upływu czasu pojawiają się walki pomiędzy graczami, a także zdobywanie celów na mapie. Mowa tu m.in. o zbijaniu wież chroniących bazę przeciwnika, a także neutralnych obiektach, takich jak baron czy smok, które dostarczają wzmocnień dla drużyny. 

Rozgrywka kończy się w momencie, gdy jedna z ekip zniszczy bazę, zwaną Nexusem, przeciwnika. Nie jest to jednak takie proste. Przeciętna rozgrywka trwa zazwyczaj od 20 do 45 minut i pojawia się w niej sporo zwrotów akcji, dlatego jeśli dostępne są zakłady live, lepiej nie stawiać pod wpływem emocji.

Do najpopularniejszych zakładów na LoLa należy typy na zwycięstwo, czas gry, ilość zabójstw, czas wyeliminowania konkretnych wież, smoka czy barona. 

DOTA 2 zakłady bukmacherskie

DOTA 2 to gra bardzo zbliżona do opisywanego powyżej League of Legends. Podobnie jak w LoLu walczą ze sobą dwie pięcioosobowe drużyny, a ich głównym zadaniem jest zniszczenie bazy przeciwnika. Też trzeba tu zdobywać złoto, zabijać miniony, a także walczyć o cele niezależne. Gra ta jest jednak dużo bardziej skomplikowana od League of Legends, ze względu na mechanikę pozwalającą zabijać swoje jednostki, dzięki czemu wrodzy bohaterowie dostają mniej doświadczenia. DOTA 2 jest mniej popularna od LoLa, ale zazwyczaj w turniejach nagrody dla graczy są większe. 

Do najpopularniejszych zakładów na LoLa należy typy na zwycięstwo, czas gry, ilość zabójstw, czas wyeliminowania konkretnych obiektów.

ESport jest piękny. Ilość różnych gier, a także rynków i zdarzeń jest naprawdę szeroki, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie – nic dziwnego, że na esport typy są cały czas coraz popularniejsze. Pamiętajcie jednak, by najpierw dobrze poznać zasady gier, które obstawiacie!


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. Superbet zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

5 / 5. Ocen: 1