W zakładach bukmacherskich największą popularnością cieszą się te dyscypliny, w których można obstawiać wyniki liczone w punktach, a nie w odległościach czy w czasie. Jednym słowem, podstawą typowania są mecze, rozgrywane najczęściej w grach zespołowych, rzadziej indywidualnych (np. w tenisie). Tu oczywiście króluje futbol, choć w USA częściej zawiera się zakłady na wielkie ligi: NBA (koszykówka), NHL (hokej na lodzie) czy NFL (futbol amerykański). Za ubogą krewną tych dyscyplin uchodzi siatkówka, która taką popularnością nie cieszy się ani w Europie, ani tym bardziej w Stanach Zjednoczonych.
Siatkówka – co można obstawiać?
Za oceanem volleyball pozostaje w zasadzie sportem olimpijskim (na co dzień siatkarze grają w rozgrywkach akademickich), w Europie jest kilka profesjonalnych lig czy rozgrywki siatkarskiej Ligi Mistrzów. Federacje siatkówki w pogoni za popularyzacją dyscypliny (choć złośliwi mówią, że raczej za zyskami) mnożą ilość turniejów reprezentacyjnych, co akurat dla typerów wcale nie jest złą wiadomością. Sezon siatkarski, inaczej niż w piłce nożnej, dzieli się na część klubową i reprezentacyjną, dzięki czemu przez cały rok nie brakuje okazji do typowania.
Rozgrywki ligowe i klubowe w siatkówce
Zacznijmy od siatkówki klubowej. Najsilniejsze ligi europejskie grają we Włoszech (Serie A), Rosji (Super Liga) i w Polsce (Plus Liga). Emocjonujące, wyrównane pojedynki chętnie oglądają widzowie w Turcji (Dywizja 1) i Japonii (V-Premier Liga). W innych krajach przeważnie mamy do czynienia z duża różnicą poziomów i przewidywalnymi wynikami. Dlatego niektórzy bukmacherzy w ogóle nie wystawiają ofert na ligę francuską, niemiecką czy holenderską. Najmocniejsze ekipy z innych państw znajdują pole do rywalizacji w Lidze Mistrzów. Od niedawna światowa federacja FIVB promuje nowy format – Klubowe Mistrzostwa Świata z udziałem najlepszych ekip z Europy, Azji (Iran, Japonia) czy Ameryki południowej (Brazylia, Argentyna).
Rozgrywki międzynarodowe
Podstawową imprezą z udziałem drużyn narodowych jest Liga Narodów, która rozpoczyna się tuż po zakończeniu sezonu klubowego. Kończy ją turniej Final Six dla 5 najlepszych ekip z eliminacji i gospodarza. Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Europy CEV, co cztery – Mistrzostwa Świata. Ponieważ nawet zdobycie tytułu nie gwarantuje awansu na Igrzyska Olimpijskie, ważne miejsce w kalendarzu zajmują emocjonujące turnieje kwalifikacyjne do IO w roku przedolimpijskim. Wtedy także odbywa się Puchar Świata w Japonii, z udziałem 12 drużyn ze wszystkich kontynentów.
Jak typować mecze siatkarskie?
Zasady gry w siatkówkę są proste – zwycięża ta drużyna, która jako pierwsza wygra trzy sety. Toczy się je do osiągnięcia 25 punktów lub więcej, jeśli przewaga nie wyniesie 2 punktów. Przy stanie setów 2:2 rozgrywa się tie-break do 15 punktów.
Home/Away
Podstawowy typ dla każdego meczu w siatkówce można obstawiać jedynie w formacie 1-2, dlatego że przepisy tej dyscypliny nie przewidują remisu (aczkolwiek wyrównany poziom meczu to bardzo ważna informacja dla typera). Każdy mecz zazwyczaj ma swojego faworyta, a w volleyballu rzadko zdarza się wyrównany status 1.85/1.85. Wszystko dlatego, że taktyka tej dyscypliny polega na rozstrzyganiu setów na swoją korzyść – w tej perspektywie nieważne, czy dokona się to z przewagą dwóch czy dwudziestu punktów. Ten zapis na kuponie to idealna opcja dla poszukiwaczy underdogów, bowiem w siatkówce można przewidzieć niespodzianki, bazując na informacjach o sytuacji turniejowej, miejscu rozgrywek, okolicznościach towarzyszących meczom.
Dokładny wynik meczu (DW)
Jeśli jednak zdecydujemy się na obstawienie zwycięstwa faworyta, kurs na czysty win może być zbyt niski. Dlatego można pokusić się o wytypowanie DW, zwłaszcza gdy postawa przyszłego zwycięzcy i sytuacja w tabeli może nam podpowiedzieć, czy zespół wygra bez straty seta, czy w szczególnych okolicznościach może do tego dojść. Po drugiej stronie siatki może stać ambitny rywal, który szczególnie w pierwszym secie rzuca wszystkie siły na siatkę, co skutkuje wygraniem tej partii i realizacją przedmeczowych założeń – urwanie seta potędze to może być maksimum możliwości. Wbrew pozorom DW przy wyraźnym faworycie to 33 proc. szansy powodzenia, bowiem mecz może zakończyć się jedynie 3:0, 3:1 lub 3:2
Over/Under
Gdy pojawiają się wątpliwości co do tego, czy będzie 3:0 czy 3:1, można grać O/U na ilość setów. Zakład under 4.5 będzie oznaczał możliwość zakończenie spotkania w trzech lub czterech setach. To samo dotyczy ilości punktów w meczu, aczkolwiek nieco inaczej trzeba do tego podejść. Zdarzają się mecze wygrane 3:0 lub 3:1 po bardzo wyrównanej grze, co zawsze daje niewielkie różnice punktowe na koniec seta. Jedna partia zakończona w wymiarze 25 punktów może maksymalnie liczyć ich 48. Trzy sety wygrane minimalną różnicą to min 144 pkt. Dl potrzeb zakładu możemy przyjąć, że ambitny przeciwnik może skończyć jeden z nich grą na przewagi. Co więcej, może wygrać seta i wówczas do licznika doda się kilkadziesiąt punktów więcej. W tej sytuacji kupon z typem over 144 ma ogromne szanse powodzenia. Na przykład gdy obstawiamy fazę play-off.
Handicap
Różnicę w setach lub punktach możemy obstawiać też przy pomocy handicapu europejskiego (EH) lub azjatyckiego (AH). Można to zrobić w odniesieniu do seta pierwszego, najczęściej najbardziej wyrównanego w meczu. Łatwiej typować handicap w setach, choć w przeciwieństwie do typu O/U musimy tu wskazać rozmiar zwycięstwa lub porażki w jedną lub drugą stronę. Typowanie handicapu w punktach meczowych często okazuje się zwodnicze, gdyż w przebiegu spotkania zdarzają się sytuacje dopuszczenia do wysokiej porażki w partii, by szukać rozstrzygnięcia w kolejnych odsłonach. Dlatego obstawianie różnic punktowych w poszczególnych setach najlepiej wychodzi w typowaniu na żywo, gdy możemy obserwować przebieg spotkania, taktykę zespołu czy zachowanie trenerów i zawodników. Oczywiście, do tego będzie potrzebna nieco większa znajomość siatkówki, ale jest to niezbędne w przypadku każdej dyscypliny, z którą typer wiąże swoje nadzieje na sukces.